GIBANJE RASTOČA KNJIGA – POT K ODLIČNOSTI POSAMEZNIKA IN CELOTNE DRUŽBE

15. april 2025
Marijana Kolenko,  ravnateljica celjske  osnovne šole Lava, obenem pa tudi predsednica društva Rastoča knjiga (in popredsednica ZKD Slovenije) piše o delu in poslanstvu zagotovo ene najbolj združujočih organizacij na Slovenskem. Edinstvene zato, ker je ideja, da sta knjiga  in literatura lahko  ena tistih  univerzalnih pozitivnih sporočil, ki lahko nagovarjajo celotno človeštvo, zrasla prav pri  nas in  v četrtstoletnem delovanju Društva dobila svoje posnemovalce v kar 18 drugih državah, in tudi zato, ker poznamo le malo načinov, ko bi se na tako spontan način vzpostavil most med kulturo in izobraževanjem, na katerem je kulturna vzgoja pridobila silno oporišče. Rastoča knjiga žal ni zadeva, ki bi ji veliko pozornosti namenili naši mediji (pa bi bilo še kako prav, če bi to storili), a tudi brez njih je uspela dobesedno prežeti naše izobraževalne in druge ustanove s plemenitim izročilom, da smo  kot narod v marsičem izšli (Trubarjevih) knjig, ki so utrdile naš jezik kot osnovno sredstv naše identitete.

***

Piše: Marijana Kolenko

Kip deklice s knjigo v ljubljanskem parku Rastoče knjige, v ozadju slavoloki knjige, v bližini ljubljanskega Navja (foto: Visit Ljubljana)

Gibanje Rastoča knjiga, deklica z rastočo knjigo, umetnost, kultura, inovativna slovenska ideja, znanje, branje, razmišljanje, odličnost, rast, povezovanje, razumevanje različnosti, napredek, sodelovanje, celovita osebnost, abeceda odličnosti in mojstrstva, mir, svoboda, solidarnost, pravičnost, podpiranje …

Vse to in še mnogo več je Rastoča knjiga, ki bo v tem letu praznovala 25 let, odkar so vizionarji Slovenije: dr. Janez Gabrijelčič, veliki tržaški pisatelj Boris Pahor, naš vrhunski poet Tone Pavček in nekateri drugi, prisluhnili ter uresničili idejo, da si mlada država Slovenija zasluži nekaj izjemnega, kar bo povezovalo 2 milijona glav, 2 milijona src in 4 milijone rok, kar je njen največji »kapital« in največja priložnost. In iz projektne ideje se je rodilo gibanje Rastoča knjiga, ki navdihuje za več knjige, za več znanja, za več kulture in umetnosti, za več državotvornosti, za povezovanje različnosti, za rast vsakega posameznika in celotne družbe k odličnosti. Želimo, da postanemo družba znanja, kulturne prežetosti, močne narodove identitete, ki se zaveda moči lastnega jezika.

Inovativna slovenska ideja

Park Rastoče knjige v Novem mestu

Rastoča knjiga je torej inovativna slovenska ideja, ki je bila uresničena ob prehodu v novo tisočletje (leta 2000). Idejno pobudo je podal dr. Janez Gabrijelčič, podprli so jo izjemni Slovenci in glavni pokrovitelj gibanja Državni svet Republike Slovenije. Ob nastanku so vrhunsko idejo poti k odličnosti prepoznali tudi Slovenska Akademija znanosti in umetnosti, Narodna in univerzitetna knjižnica Ljubljana, Javna agencija za knjigo, Javni sklad za ljubiteljske kulturne dejavnosti, Društvo slovenskih pisateljev, ki vsa leta sodelujejo pri vsebinskem razvoju gibanja ter skrbijo, da Deklica z rastočo knjigo širi znanje, branje, umetnost, kulturo, jezik, narodovo identiteto, mir, svobodo, razmišljanje…V ta namen je naš veliki dolenjski poet Tone Pavček napisal vrhunsko pesem, ki zaobjame pomen gibanja. Za boljše razumevanje gibanja predstavljam del pesmi »Rastoča knjiga«, iz katere sem izbrala prvo in zadnjo kitico:

»Rastoča knjiga« je več kot knjiga.
Je skrinja narodne zaveze.
Je duh, ki se nad časom dviga.
Je zvezda stalnica, ljubezen.

Je knjiga. In med nami biva.
Kot listina, kot dar rodov,
kot dragotina neminljiva,
kot živ simbol, kot kruh in sol.

Tone Pavček se je na ta način poklonil izjemni slovenski ideji, ki živi in poganja močne korenine. Dr. Janez Gabrijelčič pa je v enem izmed razmišljanj o poslanstvu in vlogi gibanja Rastoča knjiga zapisal naslednje: »Jaz in odličnost« – vsakdo nosi v sebi kali odličnosti (s posebnim ozirom na mesto in vlogo, ki jo ima pri tem družbena odgovornost).

Človek je celostno bitje. Ni niti dober niti slab; v njem počivajo tako osnove zla kot osnove dobrega«. Poudaril je misli Ronalda Higginsa, ki je nekoč dejal: «Poskusi da bi dosegli enoglasno petje bodisi v državnem ali svetovnem merilu, se končajo na krvavih barikadah, v političnih jetniških taboriščih, v zatiranju in množičnem grobu.«

Na portalu v ljubljanskem parku je zasijal nov verz

Pri človeku moramo torej upoštevati dejstvo, da niso vsi ljudje enaki. Poleg tega, da se razlikujejo glede na starost in spol, obstajajo tudi razlike v njihovih občutkih, mislih, pripadnostih, ideologijah in podobno. Tudi Adam Smith je prišel do podobnega spoznanja in je dejal, da ne obstaja možnost, da bi bil vsakdo zadovoljen na svojem delovnem mestu. Pa kljub vsemu, človek želi naprej, želi se razvijati. Prav slednje zasleduje Rastoča knjiga. Ljudje so zelo različni in vedno bo tako, pomembno pa je, da se tega zavedamo in moči usmerimo na povezovanje ter na pot k razvoju in k cilju – jutri biti boljši kot smo danes.

 

Nekaj pomembnejših značilnosti Rastoče knjige

  • Rastoča knjiga je državotvorni projekt nastal 1. 1. 2001 kot vizija, strategija in operacionalizacija razvoja naše države. Kasneje je projekt prerasel v gibanje. Pomembnost projekta oziroma gibanja se kaže v ustanovah, ki podpirajo prizadevanja, da deklica (simbol rasti, ohranjanja življenja, zagotavljanja nasledstva …) raste, bogati in širi pozitivni duh dobrega.
  • Rastoča knjiga je prešla tudi naše meje in tako je nastalo mednarodno gibanje (Združene Rastoče knjige sveta – v severnem parku Navje), v katerem sodeluje 17 držav. Število udeleženk pa se vsako leto povečuje.
  • Rastoča knjiga skuša povezovati vseh dva milijona Slovencev, zato ima izjemno težo uveljavljanje povezovanja »dveh milijonov src in glav ter štirih milijonov rok.« V mednarodnem smislu skušamo dobrohotno povezati vseh osem milijard zemljanov. Lahko rečemo, da je Rastoča knjiga eno samo spodbujanje k dobremu, boljšemu, najboljšemu, odličnemu – predvsem v dejanjih. Pri tem na svojstven način častimo knjigo kot simbol znanja in univerzalnega razvoja posameznika in družbe kot celote.
  • Osrednji materialni prikaz našega gibanja je udejanjeno s kipom, ki je imenovan »Deklica z Rastočo knjigo«. Mednarodno gibanje, ki je imenovano »Združene Rastoče knjige sveta – United growing books of the world«, pa je opredmeteno z devetimi velikimi portali, ki stojijo za »Deklico z Rastočo knjigo« in imajo obliko knjige, v jedru njihovega sporočila pa lahko slišimo predstavitve države in velikanov umetnosti v njihovem jeziku, kar zagotavlja zavedanje različnosti, multikulturnosti, bogastva jezikov….
  • Pomembno je poudariti, da je kip »Deklice z Rastočo knjigo«, prvi kip na svetu, ki dejansko raste. Podobno rastejo tudi ostali kipi, oziroma obeležja Rastoče knjige po Sloveniji, saj deklica dejansko vsako leto zraste za izjemno misel, ki jo na predlog SAZU napiše pesnik, pisatelj, znanstvenik, velik mislec …
  • Naj še omenimo, da je na vseh povišanjih Rastoče knjige napisano neko pomembno sporočilo, ki naj naredi naše življenje in delovanje vsestransko bogatejše. Na mednarodni ravni pa države izberejo svoje najpomembnejše pisatelje ali pesnike in njihovo sporočilo, ki je prikazano na omenjenih portalih ter na internetu.
  • V gibanju sodelujejo različna društva, organizacije, knjižnice, šole, občine … ki sledijo vrednotam in prizadevanjem Rastoče knjige.
  • Rastoča knjiga skuša z inovativnimi posegi promovirati Slovenijo kot moderno državo, ki želi tvorno sodelovati z drugimi dejavniki doma in po svetu pri ustvarjanju  miroljubnega sobivanja.
  • Mir je ena izmed temeljnih vrednot Rastoče knjige, ki izhaja iz povezovanja različnosti, razmišljanja, ustvarjanja skupnih ciljev in poti, deluje v dobrobit mirni in spoštljivi komunikaciji, nagovarja k osebnem miru in miru v skupnosti (ožji, širši, svetovni…)
  • Pomemben del Rastoče knjige je povezan s trajnostnim izobraževanjem vseh prebivalcev in graditvijo vzdušja, kjer se bo vsakdo čutil izpolnjenega, videnega, slišanega, spoštovanega, dostojanstvenega…
  • Bistvo in ključni namen Rastoče knjige je nenehna sistematična rast in razvoj naših ljudi v pokončne, odgovorne in izobražene ter razgledane osebnosti.
  • Državotvornosti ne moremo zagotavljati brez temeljev: knjige, branja, znanja, kulture, umetnosti, razmišljanja, sodelovanja, povezovanja, solidarnosti, pravičnosti, srčnosti, ljubezni v najširšem pomenu besede, miru …

 

Imeniten logotip projekta, ki ga izvajajo v Domu starejših občanov v Ormožu

Eden izmed prvih listov na podstavku Deklice z Rastočo knjigo je tudi misel akademika Borisa Pahorja; »Edino ljubezen bo rešila človeštvo«. Ljubezen kot univerzalna sila, ki nagovarja vsakega posameznika k spoštovanju Človeka, k pozitivnim medosebnim odnosom, k prebujanju dobrih čustev.

Tako na simboličen način dobivamo posebno »Rastočo knjigo«, ki nenehno poudarja in sporoča, da hočemo biti narod znanja, kulture, znanosti in odličnosti – narod rasti – vse to lahko dosežemo le z veliko ljubezni.                                                                                                                                                                                        

Pomen branja in kulture za posameznika in narod kot celoto

Knjiga kot simbol gibanja Rastoča knjiga ima večplasten pomen. V zadnjih letih smo Slovenci žal zelo nazadovali na področju branja, ki je temelj znanja in široke razgledanosti vsakega posameznika in družbe kot celote. O padcu bralne kulture nam pričajo tudi rezultati mednarodnih raziskav – PISA, da nam bralna pismenost pri mladih (ki so naša prihodnost) izjemno upada in da Slovenci v zadnjih letih resnično ne naredimo dovolj, da bi knjiga in z njo povezano znanje in branje bila osredinjena v družbi kot celoti.

Tudi na tem področju imamo v Rastoči knjigi veliko priložnosti, da vedno znova izpostavljamo pomen branja, knjige, kulture, kar dokazujemo tudi z izborom pomembnih pisateljev, ki prispevajo svoje misli ob dvigu Rastoče deklice, ki vsako leto zraste za 2 cm – za izjemno misel. Leta 2023 je tako deklica zrasla za misel g. Toneta Peršaka: »Z jezikom in knjigo smo. Brez jezika in knjige si sam.«

Zakaj simbolika knjige?

Knjiga je še vedno najpomembnejše orožje za znanje, razgledanost, razmišljanje, delovanje …

  • knjiga je simbolika rasti znanja in naroda – kot odlična podpora državotvornosti slovenskega naroda
  • knjiga je temelj za učenje, izobraževanje, znanje, razmišljanje, osebno in strokovno rast, napredek posameznika in družbe kot celote
  • večja skrb za materni jezik, ki je identiteta naroda, ki žal doživlja veliko nekontrolirano onesnaževanje /mnogo mladih je tudi prepričanih, da se lažje izražajo v tujem jeziku kot v maternem jeziku, mladi pogosto izgubljajo smisel za estetsko izražanje in ustvarjalnost v lastnem jeziku…/
  • navduševanje vseh generacij za višjo bralno kulturo, višjo splošno kulturo in obnašanje, pozitivno in lepo izražanje /umetnost lepega izražanja vsakega posameznika oblikuje visoko kulturo izražanja družbe kot celote/
  • zgled nas odraslih pri oblikovanju pozitivnih dejanj /poseganje po knjigah/ pri mladih, ki jih je ugrabil »instantno« usmerjen svet…

 

Abeceda odličnosti

Pod tem logotipom pa delujejo učenci OŠ Lava Celje

Prireditev v OŠ Lava

Nekatere ustanove smo v teh letih sistematično ustvarile abecedo odličnosti, ki jo usmerjeno in sistematično udejanjamo v vsakdanjem življenju (mladi in odrasli) in s tem uresničujemo zavezo rasti. Pomemben del Rastoče knjige je povezan s trajnostnim izobraževanjem vseh prebivalcev in graditvijo vzdušja, kjer se bo vsakdo čutil izpolnjenega. Abeceda odličnosti nam pomaga usmerjeno dosegati osebne in družbene cilje, razvijati pozitivne lastnosti odličnosti, utrjevati temeljne vrednote, ki krepijo etično-moralna ravnanja. Cilj – biti boljši Človek!

Gibanje ni usmerjeno samo v preteklost in sedanjost, ampak tudi v prihodnost. Želimo rasti in se razvijati kot posamezniki in kot narod. Prav zato si želimo, da bi knjiga bila naš »svetilnik« tudi v prihodnosti in da bi z njeno močjo mladi in odrasli lažje kljubovali nenehnim kapitalskim pritiskom (vredni smo le takrat, kadar imamo!), ki ljudi razvrednoti in jih »dela sužnje« sodobnega sveta.

Zaključna misel: Rastoča knjiga je močan simbol za vse državljane Slovenije, ki nas nagovarja, da ohranjamo knjigo, kulturo v najžlahtnejšem pomenu besede in da povežemo vse najboljše med ljudmi in tako damo jasno sporočilo, da bomo tudi v prihodnje branili narod in narodovo identiteto. V gibanju Rastoča knjiga imamo tudi ljubiteljski kulturni ustvarjalci zelo pomembno mesto in veliko vlogo.

 

 

 

 

 

 

 

15. april 2025 Marijana Kolenko,  ravnateljica celjske  osnovne šole Lava, obenem pa tudi predsednica društva Rastoča knjiga (in popredsednica ZKD Slovenije) piše o delu in poslanstvu zagotovo ene najbolj združujočih organizacij na Slovenskem. Edinstvene zato, ker je ideja, da sta knjiga  in literatura lahko  ena tistih  univerzalnih pozitivnih sporočil, ki lahko nagovarjajo celotno človeštvo, zrasla prav pri  nas in  v četrtstoletnem delovanju Društva dobila svoje posnemovalce v kar 18 drugih državah, in tudi zato, ker poznamo le malo načinov, ko bi se na tako spontan način vzpostavil most med kulturo in izobraževanjem, na katerem je kulturna vzgoja pridobila silno oporišče.…

Pregled ocene

Povzetek : O kulturnem gibanju Rastoča knjiga, ki letos slavi 25 let.

Ocena uporabnikov: 4.61 ( 1 ocen)

Objavite komentar