LITERARNA POKRAJINA GORIŠKE

30. november  2024 Piše: Sabina Volk Simčič
 Avtorica je vodja območne izpostave JSKD Nova gorica, ki pripravlja številne kulturne dogodke in prireditve na svojem območju. Gre za eno najaktivnejših izpostav, ki v svoj okvir vključuje tudi skrb za dobro delovanje Zveze kulturnih društev Nova Gorica in tako koristno združuje operativno plat in funkcionalne prednosti civilnodružbene organizacije, kakršna je ZKD. Eden  od dobro sprejetih dogodkov je tudi literarni sprehod po Goriškem, ki na zanimiv način predstavlja odlično kulturno dediščino Goriške.

***

Na sončno septembrsko soboto (21. 9.) je bil izveden že peti literarni sprehod z naslovom Sobivanje in ustvarjanje.  Pohod je bil posvečen naravoslovcu, pisatelju in učitelju Franu Erjavcu, frančiškanu, jezikoslovcu in pisatelju Stanislavu Škrabcu, duhovniku in pesniku Simonu Gregorčiču, literarni zgodovinarki in jezikoslovki Lojzki Bratuž, pesniku in pisatelju Stanku Vuku ter duhovniku, učitelju, pesniku, pisatelju in alpinistu Valentinu Staniču.

Pohod se je pričel s spominom na Frana Erjavca pred osnovno šolo v Novi Gorici, ki nosi njegovo ime. Prisluhnili smo besedam dobrodošlice ravnateljice Lare Brun in podžupana Mestne občine Nova Gorica Antona Hareja. Kulturni program so pripravili učenci in učiteljice na osnovnih šolah v Novi Gorici in Štandrežu, ki se imenujeta po znamenitem učitelju, pisatelju in naravoslovcu. Barbara Rustia iz Štandreža je ponazorila jezikovno situacijo na slovenski šoli v preteklosti in sedaj, mag. Marija Mercina pa poudarila pomen Frana Erjavca za rast slovenskega jezika, še posebno naravoslovne terminologije. V šoli v Novi Gorici so si  obiskovalci lahko ogledali njegovo stalno spominsko sobo. Med sprehodom po Erjavčevi ulici, t. i. aleji slavnih, so pred spomenikom Frana Erjavca kratek program pripravili dijaki Šolskega centra Nova Gorica pod mentorstvom prof. Bojane Reščič Modrijančič. Pred Škrabčevim spomenikom pa so literarno – glasbeni program predstavili dijaki Gimnazije Nova Gorica pod mentorstvom prof. Andrejke Markočič Šušmelj.

Drugi del pohoda se je odvil na Kostanjevici, kjer sta nas sprejela pater Niko Žvokelj in vodja Škrabčeve knjižnice Miram Brecelj, ki sta poudarila, da v goste prihajamo ravno v tednu, ko bo Frančiškanski samostan na Kostanjevici razglašen za kulturni spomenik državnega pomena. Delo Stanislava Škrabca, Simona Gregorčiča, Lojzke Bratuž, Stanka Vuka in Valentina Staniča so ovrednotili poznavalci prof. Ernesta Dejak Furlan z dvema dijakoma, dr. Matej Šekli, mag. Tadej Pahor, dr. Marija Pirjevec Paternu, mag, Martin Brecelj in dr. Robert Devetak. Ženska Vokalna skupina Jezero iz Doberdoba, ki jo vodi Dario Bertinazzi, je predstavila venček zborovskih pesmi na besedilo Simona Gregorčiča.

Mag. Marija Mercina, pobudnica literarnih sprehodov je poudarila: »Gregorčič je napisal, da ‘vsak kamen, vsaka trav’ca, poznajo Frana nam Erjavca’. Temu bi še dodali;  dokler je slovenščina naš prvi jezik, smo nedvomno njegovi dediči. Če bi še tako malo poznali njegovo delo, bi ga podedovali s slovenskim jezikom, njegovim načinom pisanja  in z branjem. Brati je nujno potrebno. Sodobni nasledniki Frana Erjavca  bomo samo, če bomo spoštovali naravo in vsaj malo poznali prebivalce Nature 2000, zavarovanega območja prav blizu nas, v Panovcu. Tam živijo potomci bitij z njegovih seznamov.«

Sedaj že tradicionalni literarni sprehod v septembru zaznamuje odprtost za sodelovanja različnih predavateljev, medgeneracijska prepletenost in najširša tematika z avtorji različnih smeri, ki so v Goriškem prostoru ustvarjali in pustili sledi.

Vsi prispevki bodo objavljeni v 5. zborniku, ki ga bo konec leta izdal JSKD Nova Gorica.

 

 

30. november  2024 Piše: Sabina Volk Simčič  Avtorica je vodja območne izpostave JSKD Nova gorica, ki pripravlja številne kulturne dogodke in prireditve na svojem območju. Gre za eno najaktivnejših izpostav, ki v svoj okvir vključuje tudi skrb za dobro delovanje Zveze kulturnih društev Nova Gorica in tako koristno združuje operativno plat in funkcionalne prednosti civilnodružbene organizacije, kakršna je ZKD. Eden  od dobro sprejetih dogodkov je tudi literarni sprehod po Goriškem, ki na zanimiv način predstavlja odlično kulturno dediščino Goriške. *** Na sončno septembrsko soboto (21. 9.) je bil izveden že peti literarni sprehod z naslovom Sobivanje in ustvarjanje.  Pohod je…

Pregled ocene

Povzetek : O kulturnem projektu na Goriškem

Ocena uporabnikov: 1.62 ( 1 ocen)

Objavite komentar