Piše: mag. Marijana Kolenko ravnateljica OŠ Lava Celje, Foto: galerija MPF Celje.
Leto 1946 – začetek pomembne pevske zgodbe v Celju, ki je kmalu postalo mesto odličnega mladinskega zborovskega petja. Mladinski pevski festival je v teh desetletjih doživljal vzpone in padce. Vzpone v času, ko je mesto Celje gostilo odlične mladinske pevske zbore iz številnih evropskih držav, ko so Celjani dihali kot eno s tem izjemnim festivalom, ko je ob vsakem zaključku doživel vrhunec z množičnim petjem vseh pevskih zborov osnovnih in srednjih šol, združenih v pesmi, ki se je zaključila v mestnem parku – Ledeni dvorani. Doživljal pa je tudi krizne čase, ki so Mladinski pevski festival okrnili, a nikoli pesem ni prav zares utihnila.
Čas korone mu je ponovno nastavil past – v času, ko so najdlje časa bili prizadeti prav pevski zbori. Tako je letošnji 35. Mladinski pevski festival in 27. državno tekmovanje mladinskih pevskih zborov, ki smo ga prvič gostili v Celju (do sedaj je tekmovanje potekalo v Zagorju), ponovno dokazal, da ga noben vihar ne more uničiti. Za organizacijo in izvedbo festivala so združili moči Javni sklad za kulturne dejavnosti, Zavod Celeia Celje ter Mestna občina Celje. 35. Mladinski pevski festival, ki je potekal v času med 3. in 6. aprilom 2024 v Celju, je na oder Narodnega doma v Celju ponovno veličastno postavil kakovostne mladinske pevske zbore, ki delujejo na srednjih šolah (največ na gimnazijah). Prav tako je v tem času potekalo državno 27. tekmovanje mladinskih in srednješolskih zborov, ob tem pa tudi bogat spremljevalni program (koncerti, pogovori, delavnice …).
Območna izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti je v »predtaktu« organizirala tradicionalno medobčinsko revijo otroških in mladinskih pevskih zborov, kjer se je v treh koncertih predstavilo 16 zborov in s tem naredili krasen uvod v četrtkovo slavnostno otvoritev Mladinskega festivala, na katerem so nastopili odlični zbori: MeMPZ I. gimnazije v Celju – zborovodja Tomaž Marčič, DPZ II. gimnazije Maribor – zborovodja Viljem Babič, DPZ Gimnazije Celje – Center – zborovodja David Preložnik, MeMPZ Šolskega centra Celje – zborovodja Matevž Pušnik in posebni gostje uvodnega koncerta – MePZ Trnovci Ljubljana, zmagovalci MPF 1965 – zborovodkinja Majda Hauptman in Petra Frece Šilak. Slednji so poželi velik aplavz, saj so pokazali, da sodelovanje na tako pomembnem festivalu lahko pevce zaznamuje za vse življenje do pozne starosti.
Petek in sobota sta bila bogata pevska dneva, saj so potekale številne delavnice, pogovori, ki prispevajo k strokovni rasti zborovodij, Minutka za pesem (ulični nastopi) in tekmovanje. Umetniški svet letošnjega MPF in 27. državnega tekmovanja mladinskih zborov (bienalno državno tekmovanje mladinskih pevskih zborov) so sestavljali Nenad Firšt, Damijan Močnik, Katja Gruber, Kerstin Pori in Tadeja Vulc. Programska vodja državnega tekmovanja je bila Mihela Jagodic (JSKD), koordinator festivala pa David Preložnik (Zavod Celeia Celje). Zbore je ocenjevala žirija v sestavi Damijan Močnik (predsednik), Helena Fojkar Zupančič, Katja Gruber, Barbara Kovačič in Tadeja Vulc.
Sobotni slavnostni zaključek festivalskih dni in podelitev priznanj za dosežke v tekmovalnem delu programa je ponudil dober vpogled v kakovost pevskih nastopov. Mladi pevci so se veselili prejetih priznanj, prav tako njihovi zborovodje. Še posebej pa so se veselili dosežkov najbolje ocenjeni pevski zbori. Najboljša zbora 27. državnega tekmovanja sta postala Dekliški zbor Gimnazije Kranj, ki ga vodi Erik Šmid in Dekliški zbor Gimnazije Celje Center z zborovodjo Davidom Preložnikom. Najboljši mladinski zbor je postal Mladinski pevski zbor Glasbene šole Rogaška Slatina pod vodstvom Andreje Došler.
V Celju – knežjem mestu se je tako začela pisati nova optimistična zgodba, ki Celje uvršča na zemljevid pevskih prestolnic Slovenije, Evrope in verjamemo – tudi sveta. Že prihodnje leto snujemo bienalno mednarodno različico festivala, ki bi naj Mednarodnemu mladinskemu festivalu ponovno pričel vračati tisti poseben naboj, ki smo mu bili desetletja priča v Celju in Sloveniji in kamor so se uvrščali vedno najboljši mladinski pevski zbori iz različnih držav. Bil je prestižen v kakovosti in zato toliko bolj zaželen med zborovodji. Tudi tokrat se je izkazalo, kako pomembno je delovanje otroških in mladinskih pevskih zborov po osnovnih in srednjih šolah, saj le s tako kakovostnim in vztrajnim delom učiteljev glasbe, ki so praviloma tudi zborovodje, lahko oblikujemo odlične pevce za srednješolske pevske zbore, ki so sposobni nastopati tudi na tekmovanjih in festivalih. In prav na zborovskem področju imamo še veliko možnosti za razvoj, predvsem pa bi potrebovali več podpore in časa za pevsko dejavnost, ki človeka spremlja od »zibeli do groba«.
Naj bo to zavedanje močna opora na poti zborovskega petja, povezovanja generacij, predvsem pa zdravilo v zahtevnih časih, ki jih živimo. Že od leta 1946, ko je v knežjem mestu prvič zazvenel Mladinski pevski festival (MPF), se Celje uvršča na zemljevid pevskih prestolnic Slovenije, Evrope in sveta. Leto 2024 je pri novi festivalski izvedbi zagotovo posebno, saj se je te dni začelo pisati novo poglavje celjske kulturne zgodovine. Pod okrilje MPF se je preselilo tudi bienalno državno tekmovanje mladinskih pevskih zborov, ki bo odslej nastajalo v sodelovanju med Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti, Zavodom Celeia Celje in Mestno občino Celje. Dogajanje bo dopolnjevala bienalna mednarodna različica festivala, ki jo organizatorji snujejo za pomlad 2025. Dneva za tem so potekale še delavnice, pogovori, Minutka za pesem (ulični nastopi) in tekmovanje. Umetniški svet letošnjega MPF in 27. državnega tekmovanja mladinskih zborov [/toggle]